Wykłady o kryzysie i żałobie oraz depresji

16.15 -17.00 – „Kryzys nie równa się depresja – oblicza i konsekwencje kryzysów
rozwojowych i sytuacyjnych” –  Joanna Beker

Pierwszy wykład będzie poruszał kwestie charakterystyki zarówno  kryzysów  rozwojowych (związanych z cyklem życia człowieka) jak i rozmaitych kryzysów sytuacyjnych – zagrożeń jakie niosą, ale także możliwości i szans jakie dają. Poddana refleksji będzie również kwestia granicy –  kiedy mamy do czynienia z adekwatną reakcją na kryzys, a kiedy możemy mówić już o depresji. Na wykładzie poruszany będzie również temat związany z interwencją kryzysową – na czym polega, komu może pomóc  i kiedy z niej skorzystać.

17.00 -17.10 – przerwa
17.10 – 17.55 – „Kiedy żal i smutek nie przemija – czyli depresja czy jeszcze żałoba”
Natalia Prostak

Kolejny wykład będzie poruszał temat żałoby, jako reakcji na różne formy utrat w życiu człowieka, np. śmierci bliskiej osoby, utraty zdrowia, pracy, stabilizacji i bezpieczeństwa. Omówiony zostanie proces naturalnie przebiegającej żałoby oraz żałoby patologicznej. Przedstawione zostaną czynniki ryzyka i czynniki ochronne, wpływające na przebieg tego procesu. Przybliżona zostanie specyfika trudności po utracie dziecka, partnera i rodzica, a także wskazówki dla osób przeżywających kryzys utraty i dla wspierających ich bliskich, dotyczące sposobów radzenia sobie i odzyskiwania równowagi psychicznej.

Data: 02.03.2016, godz. 16.15

Prowadzący: Joanna Beker, Natalia Prosta

Miejsce/adres: Miejska Biblioteka Publiczna, Jaworzno, Rynek Głowny 18

Organizacja: Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii SELF (www.self.jaworzno.pl) oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Grupa docelowa: wszyscy

Forma: wykład

wstęp wolny