Olejki eteryczne można stosować w aromaterapii oraz w pielęgnacji skóry. To naturalny i łagodny sposób na poprawę samopoczucia, złagodzenie niektórych dolegliwości oraz na zadbanie o cerę. To właśnie z olejków eterycznych swoją moc czerpie wiele kosmetyków.
Czym jest olejek eteryczny?
Olejki eteryczne to substancje wytwarzane przez rośliny w specjalnych komórkach wydzielniczych. Komórki wydzielnicze roślin znajdują się w liściach, łodygach i kwiatach. Ich produkty, czyli olejki eteryczne może mieć postać ciekłą i lotną. Charakterystyczne dla olejków eterycznych jest to, że intensywnie pachną. Najbardziej popularne są olejki eteryczne z ziół. Olejki cytrusowe oraz olejki kwiatowe.
Olejki eteryczne jako podstawa aromaterapii
Produkty pochodzące z komórek wydzielniczych roślin, czy olejki eteryczne są podstawą terapii zapachem, czyli aromaterapii. Mikrocząsteczki zapachu dostają się przez nozdrza do naszego ciała. Tak pokazują swoją moc: potrafią leczyć łagodne dolegliwości bólowe, jak bóle głowy, bóle menstruacyjne, ale również mają działanie psychoaktywne, mogą łagodzić stany depresyjne, pobudzać do działania, dodawać chęci do życia.
Olejki eteryczne z cytrusów – dodają sił życiowych
Olejek cytrynowy oraz olejek pomarańczowy to najbardziej znane a jednocześnie najbardziej wszechstronne i skuteczne olejki eteryczne z cytrusów. Olejki cytrusowe wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Są w bardzo bezpieczne, gdyż surowiec, z których są wykonane jest jadalny. Jedynym ograniczeniem jest alergia na cytrusy.
Olejek cytrynowy – właściwości
Olejek eteryczny z cytryny (Ol. citri) posiada kilkadziesiąt substancji czynnych, które odpowiedzialne są za jego intensywne działanie. Najsilniejszą z nich jest limonen.Działa odkażająco, dzięki czemu stosowany jest na ból gardła i infekcje górnych dróg oddechowych. Bywa też składnikiem pasty do zębów oraz płynów do płukania ust. dodatkowo olejek cytrynowy działa energetyzująco i pobudzająco. Odświeża umysł i dodaje energii do działania. Ma dobroczynne działanie na skórę – łagodzi niewielkie stany zapalne, przeciwdziała starzeniu się skóry i delikatnie ją rozjaśnia. Olejek cytrynowy sprawdza się również jako środek odstraszający owady i odświeżacz powietrza.
Olejek pomarańczowy – właściwości
Jako olejek cytrusowy tak, jak większość działa antyseptycznie. Ale do tego ma również wspaniałe działanie na ludzka psychikę. Działa uspokajająco i stabilizująco na nastrój. Wspomaga zarówno w bezsenności jak w stanach otępienia czy ospałości, braku energii. Olejek pomarańczowy działa rozluźniająco na mięśnie, więc jest wspaniałym dodatkiem do olejku do masażu. Jest używany również w przemyśle spożywczym, jako dodatek do ciast, syropów, polew, likierów.
Olejek grejpfrutowy – właściwości
Olejek eteryczny z grejpfruta znany jest ze swojego działania odchudzającego i detoksykująco. Pobudza przemianę materii i wspomaga walkę z cellulitem. Działa delikatnie przeczyszczająco, a także zwalcza wirusy i grzyby. Stosowanie olejku grejpfrutowego przy przyjmowaniu innych leków powinno zostać skonsultowane z lekarzem – olejek ten może zmieniać działanie niektórych leków.