Problem wypadania włosów dotyka częściej mężczyzn, niż kobiety. Mężczyźni, z racji testosteronu podatni są bardzo mocno na wypadanie włosów. Jednakże tak naprawdę powodów, dla których tracimy włosy, może być bardzo wiele. Każdy z nich wymaga odrębne podejścia i innej formy leczenia. W większości przypadków jedyną formą rekompensaty utraconej fryzury, jest przeszczep włosów. W innych wystarczy odpowiednie leczenie.
Łysienie androgenowe
Wypadanie włosów spowodowane testosteronem, to 87% przypadków łysienia u mężczyzn. Problem ten dotyczy ponad 60% przypadków mężczyzn po 50 roku życia. W tym wieku pochodna testosteronu wywiera bardzo negatywne działanie na mieszki włosowe, zaczynają one produkować zminiaturyzowane włoski, znacznie mniejsze i słabsze. Dotychczasowe silne i grube włosy wypadają i pojawia się łysina. Na wypadanie takie jedynym, skutecznym sposobem jest transplantacja włosów. Cała zawiłość łysienia polega na tym, że włosy wcale nie wypadają w większej ilości, niż innym ludziom, wszystko to dzieje się bardziej powoli, chodzi o to, że na miejsce utraconych włosów nie wyrastają nowe, pełnowartościowe.
Genetyczne łysienie
W przeważającej mierze łysienie zaprogramowane jest genetycznie. U mężczyzn przechodzi z ojca na syna i zazwyczaj nie jest dziedziczone w linii żeńskiej. Wyjątek stanowią rodziny, u których wypadaniem włosów dotknięte są kobiety i tylko one cierpią na tą przypadłość. 2/3 przypadków łysienia to właśnie dziedziczenie tzw. genu łysienia u mężczyzn.
Wypadanie włosów spowodowane łojotokiem
Powodem łysienia u mężczyzn może być również łojotokowe zapalenie skóry lub łupież. Zbyt duża obecność łoju na skórze głowy, doprowadza do namnażania się grzybów z rodziny Pityrosporum ovale i w konsekwencji do wypadania włosów. Żeby zahamować taki bieg spraw, wcale nie jest potrzebny przeszczep włosów, wystarczy tylko zastosować odpowiednie leczenie i usunąć namnażające się grzyby.
Łysienie plackowate
Ma miejsce wtedy, kiedy tracimy włosy na konkretnych obszarach głowy i luki mają kształt placków, stąd też nazwa takiego łysienia. Niestety przypadłość ta nie może być leczona przez przeszczep włosów, spowolnić można ją wyłącznie innymi metodami, a i te zazwyczaj nie do końca działają.
Typ łysienia może być rozpoznany tylko przez lekarza lub trychologa i to oni powinni zaoferować konkretną metodę leczenia oraz pielęgnacji skóry głowy. Oczywiście można używać specyfików, które wpływają dodatnio na porost włosów, stymulują cebulki i zapobiegają zbyt problemom ze skórą głowy, ale gdyby było to takie proste, na ulicach nie widywalibyśmy tak wielu łysych mężczyzn. Jeżeli w grę nie wchodzi przeszczep włosów, można pokusić się o kurację finasterydem, który zmniejsza wypadanie włosów aż u 90% mężczyzn, a u 60% doprowadza do odrostu włosów. Lek ma jednak wiele skutków ubocznych i oprócz przeszczepu włosów, do tej pory nie wymyślono jeszcze czegoś, co działałoby na wypadanie włosów skutecznie, a jednocześnie nie stwarzało problemów natury zdrowotnej. Jedynie przeszczep włosów oferuje takie możliwości.