Dieta IF, intermittent fasting, post przerywany, 16:8 lub 5:2 – wszystkie te określenia, z którymi za pewne nie raz już się spotkaliście szukając informacji o zdrowym trybie odżywiania lub możliwości zrzucenia zbędnych kilogramów, dotyczą tej samej diety, polegającej na okresie, w którym jemy i okresie, w którym pościmy. To na jaki model się zdecydujemy zależy oczywiście od naszych preferencji, co do zasad są one bardzo do siebie zbliżone.
Na czym polega dieta IF?
Dieta IF zakłada dwa modele żywieniowe. W modelu 5:2 bazujemy na dniach. Przez 5 dni spożywamy normalne posiłki, natomiast przez 2 kolejne ograniczamy je, a w przeciągu okna żywieniowego przyjmujemy wyłącznie 500 kcal (kobiety) i 600 kcal (mężczyźni).
Kolejna metoda to 16:8 i bazuje na godzinnym trybie dziennym, co oznacza, że przez 16 godzin pościmy, a przez kolejnych 8 godzin, na które przypada okno żywieniowe spożywamy pokarmy. 16-godzinny post powinien przypadać w większości na godziny snu i na czas, w którym nasza aktywność fizyczna jest na tyle mała, że organizm nie potrzebuje dodatkowej energii na funkcjonowanie. Wówczas o wiele łatwiej przetrwać czas głodówki. Okno żywieniowe w modelu 16:8 dopuszcza możliwość jedzenia wszystkiego, jednak warto na chwilę się tutaj zatrzymać i zastanowić się, czy „wszystko” na pewno będzie dobre, korzystne dla organizmu i prawidłowego funkcjonowania.
Co jeść stosując post przerywany?
Po 16 godzinnej głodówce, mamy zaledwie lub aż 8 godzin, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych minerałów, witamin i wartości odżywczych. Nie oznacza to oczywiście, że przez cały czas jemy – spożywamy posiłki kiedy jesteśmy głodni, jemy do syta, ale nie przejadamy się i nie podjadamy między posiłkami. W trakcie okna żywieniowego nie liczymy dokładnie przyjmowanych kalorii, ale powinniśmy zadbać o jakość jedzenia. Pamiętajmy, że zajadając się codziennie pizzą, cukrem i niezdrowymi przekąskami przez 8 godzin, to utrata wagi będzie postępować znacznie wolniej, a my będziemy odczuwać fizyczne skutki niewłaściwej diety i spadek energii. Dlatego pomimo założeń diety co do spożywania wszystkiego na co ma się ochotę, warto jednak wybierać zdrowe posiłki i jeść regularnie. Pamiętaj też, że jeżeli nie jesteś w stanie zjeść 5 posiłków w przeciągu 8 godzin, możesz ograniczyć ich ilość do np. 3. Ważne aby wypracować w swoim trybie dnia godziny na przyjmowanie posiłków, pić dużo wody, a po zakończeniu okna żywieniowego nie podjadać.
Jak działa dieta IF?
Stosowanie postu przerywanego daje naszym jelitom chwilę wytchnienia i czas na przetrawienie wszystkiego, co zjedliśmy w przeciągu 8 godzin. Dzięki temu organizm oczyszcza się, usuwa nadmiar toksyn, a także pozwala kontrolować uczucie sytości, głodu i apetyt. W trakcie postu w organizmie zachodzą także procesy regeneracyjne – energia, której dostarczyliśmy naszemu ciału podczas dnia rozkłada się na zupełnie inne czynności niż trawienie, a to z kolei skutkuje lepszym samopoczuciem o poranku i uczuciem lekkości. Mechanizmy jakie zachodzą w naszym organizmie podczas stosowania postu przerywanego sprawiają, że tłuszcz zostaje spalany, a nie metabolizowany, stąd utrata wagi.