Dla niektórych zrzucenie kilku kilogramów nie stanowi żadnego problemu, choć większość osób ma z tym ogromny problem. Dobranie odpowiedniej diety, wybór aktywności fizycznej, a także suplementacja to główne czynniki, które składają się na efektywne odchudzanie. W tym wszystkim nie jest trudno się pogubić, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie wpływa na wagę ciała.
Głodówka to nie rozwiązanie
Wiele osób, które decyduje się na rozpoczęcie diety, myśli, że im mniej zjedzą, tym szybciej schudną. Do pewnego czasu może się tak dziać, jednakże ciało w końcu odmówi posłuszeństwa. Człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonej ilości kalorii, ponieważ to właśnie one dostarczają organizmowi energię, a także odpowiadają za odpowiednie działanie narządów. Kiedy tej energii jest zbyt mało, stajemy się zmęczeni, rozdrażnieni, głód dokucza niemalże ciągle. W tym czasie wzrasta poziom hormonu stresu – kortyzolu, który blokuje spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa poziom glukozy we krwi oraz podnosi ciśnienie. Organizm w końcu przestaje sobie radzić z niskoenergetyczną dietą, odkłada kalorie „na czarną godzinę”. W pewnym momencie człowiek również ma dość i rzuca się na jedzenie, a wówczas efekt jojo jest murowany. Z tych właśnie powodów odchudzanie powinno polegać na poprawnym wyliczeniu zapotrzebowania kalorycznego, które zależy między innymi od wzrostu, wagi, wieku oraz podejmowanego wysiłku fizycznego. Od otrzymanego „zera” odejmujemy początkowo około 100 kcal, a później możemy tę liczbę zwiększać, tak aby organizm stopniowo przyzwyczajał się do mniejszej ilości jedzenia.
Należy pamiętać, że kalorie spalamy nawet podczas snu, oglądania telewizji, czy przygotowywania sobie jedzenia. Człowiek leżący cały dzień w łóżku również będzie potrzebował energii, ponieważ sama praca organów jej wymaga. Stosowanie diet głodówkowych przynosi więcej strat niż korzyści.
Zbyt mało wody = tycie
Zatrzymywanie wody w organizmie jest powszechnym problemem, dotyczy to zwłaszcza kobiet, u których ten proces pojawia się szczególnie przed i w czasie miesiączki. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że skoro woda się zatrzymuje, to znaczy, że jest jej zbyt dużo. Nic bardziej mylnego, tak samo, jak w przypadku kalorii, gdy jemy za mało, organizm odkłada energię również, gdy pijemy za mało wody, ciało ją zatrzymuje. Często dochodzi wtedy do puchnięcia kończyn, pojawiania się opuchlizny na twarzy, a także waga pokazuje wyższe wartości. Człowiek powinien dziennie wypijać około 2l wody, a w przypadku osób podejmujących wymagające aktywności fizyczne, ilość zapotrzebowania na płyny ulega zwiększeniu. Dodatkowo diety redukcyjne są bardzo często bogate w błonnik, oczywiście, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale równocześnie, jeśli wypijamy zbyt małą ilość wody, to te duże spożycie błonnika, może doprowadzić do zaparć, które również oddziałują na wagę ciała.
Trenuję codziennie, a waga rośnie
Jest to bardzo powszechne zjawisko u osób, które za wszelką cenę chcą zrzucić kilogramy w krótkim czasie. Trening jest dobry, ale ciało potrzebuje dni na regenerację. Dodatkowo ważny jest fakt, iż mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, dlatego waga może być wyższa, a w rzeczywistości będziemy wyglądać zdecydowanie lepiej. Ćwiczenia fizyczne to nie wszystko, istotna jest również spontaniczna aktywność fizyczna. To właśnie podczas aktywności pozatreningowej spalasz najwięcej kalorii, dlatego też, jeśli idziesz na trening, a resztę dnia spędzasz przed telewizorem, bo przecież ćwiczyłeś, wówczas efekty nie będą zadowalające.
Wiedza to potęga również w kwestii odchudzania. Strona internetowa https://dietetyk.edu.pl/blog/ jest bogata w artykuły oraz porady, które pokazują, jak przebiega proces odchudzania, jakie diety są odpowiednie, czym się wspomagać podczas odchudzania oraz wiele więcej. Jeśli chcesz odchudzać się zdrowo, sięgnij do wiarygodnego źródła informacji.