Jeżeli odbyłaś lifting piersi, musisz się liczyć z tym, że przez pierwszych kilka tygodni, a nawet miesięcy, Twoje życie ulegnie zmianie. Przede wszystkim, bez względu na to jak i gdzie wykonany był zabieg, musisz stosować się do wskazań lekarza i oszczędzać swoje siły.
Pielęgnacja po zabiegu
Mastopeksja wymusza wykonanie na piersiach dość dużych nacięć. Przez to właśnie jesteśmy zobowiązane do skrupulatnego dbania o rany i późniejsze blizny. Konieczna jest regularna zmiana opatrunków oraz kontrole lekarskie, co jakiś czas. Po zabiegu musisz zaopatrzyć się w specjalne preparaty, które mają na celu zmiękczenie blizn i lepsze ich wygojenie. Piersi dodatkowo możesz smarować napinającymi preparatami oraz odpowiednimi do tego celu olejkami. Niektóre z olejków, np. olej rycynowy czy arganowy, wpłyną pozytywnie na stan skóry i zapobiegną przerastaniu blizn. Dodatkowo po całkowitym wygojeniu się ran, powinnaś wykonywać masaże piersi, dzięki którym Twój biust zyska jędrność i lepszy, ogólny stan.
Bielizna uciskowa i ograniczenie wysiłku
Noszenie uciskowego biustonosza to konieczność. Jeżeli zbagatelizujesz taką potrzebę, biust będzie opuchnięty bardziej niż normalnie, a ponadto uzyskany efekt nie będzie satysfakcjonujący. Stanik uciskowy to konieczność, za jego pomocą wykonuje się końcowe modelowanie tkanek, nad którymi pracował chirurg. Uciskowa odzież powinna być noszona regularnie przez przynajmniej 6 tygodni, a następnie, co jakiś czas przez okres pół roku.
Co do aktywności fizycznej, wiemy doskonale, że tuż po zabiegu niedozwolone jest wykonywanie żadnych prac fizycznych. Lifting piersi jest zabiegiem dość inwazyjnym (tradycyjna wersja) i dlatego też wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Fakt ten daje nam jasno do zrozumienia, że operacja, którą przechodzimy, jest dość ciężka i nasz powrót do zdrowia może być długi. Należy wziąć sobie minimum tydzień urlopu w pracy i na jakiś czas zrezygnować z pełnej aktywności fizycznej, biegania, ćwiczeń, podnoszenia ciężkich rzeczy itp. Pacjentka powinna się w miarę możliwości oszczędzać i kontrolować swój stan zdrowia.
Ćwiczenia w późniejszym czasie
Żeby zachować jak najlepszy stan piersi, po kilku miesiącach od zabiegów, pacjentka może sama postarać się o to, żeby polepszyć efekty oraz wydłużyć czas, w którym będzie mogła się nimi cieszyć. W tym celu wskazane jest uprawianie aktywności fizycznej, szczególnie takiej, która nastawiona jest na modelowanie górnej części ciała. Wszelakiego typu ćwiczenia z hantlami, pompki itp. będą w tym przypadku bardzo dobrze działały na obszar biustu.
Dodatkowo bardzo dobrym pomysłem są naprzemienne, zimne i gorące prysznice, które dodatkowo napinają biust i wpływają na jędrność skóry. Pacjentka może również „zaprzyjaźnić” się z kosmetykami, których zadaniem jest pozytywne wpłynięcie na jędrność piersi. W sprzedaży jest wiele kosmetyków, które sprawiają, że lifting piersi daje jeszcze lepsze rezultaty. Systematycznie stosowane, wpłyną na biust bardzo pozytywnie.