W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o tym, że kolejne osoby zdecydowały się na skorzystanie z pomocy neurologopedy. Mowa tu zarówno osobach o rodzicach dzieci, którzy decydują się na wizytę w gabinecie tego specjalisty ze swoimi pociechami, ale również kiedy sami dostrzegą u siebie problem z różnego rodzaju wadami mowy. Zastanawiasz się, czym zajmuje się neurologopeda? Jaki jest zakres jego obowiązków i kiedy warto pojawić się w jego gabinecie? Zapraszamy do artykułu.
Kilka słów o zawodzie neurologopedy
Właściwa mowa oraz poprawne i płynne wypowiadanie słów to podstawa właściwej komunikacji. Poprawny rozwój mowy jest również niezwykle ważnym elementem u najmłodszych członków rodziny. To po stronie rodziców leży nieustanna kontrola i obserwacja. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i ustalić ewentualny plan leczenia, konieczna jest skonsultowanie się ze specjalistą. Wbrew pozorom nawet najszybsza konsultacja w połączeniu z wywiadem i przyjrzeniu się dokumentacji medycznej jest w stanie sprawić pozwala na dopasowanie terapiii do potrzeb i możliwości pacjentów. Neurlogopoeda – czym się zajmuje tem specjalista? Najprościej rzecz ujmując, neurologopeda zajmuje się przede diagnozowaniem i korygowaniem i wszelkiego rodzaju profilaktyką wad mowy zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Nie wiesz, kiedy należy zgłosić się na wizytę? Oto najczęściej występujące przesłanki:
- opóźniony rozwój mowy,
- wszelkiego rodzaju dysleksje rozwojowe, jak np. dysleksja, dysgrafia,
- wady wymowy zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych,
- brak reakcji na własne imię,
- brak płynności w mówieniu, np. jąkanie się.
Należy wspomnieć również o tym, że specjalista ten zajmuje się określoną grupą wiekową. I tak dorośli mogą skorzystać z pomocy neurologopedy, ale w przypadku maluchów należy zgłosić się do neurologopedy dziecięcego. Na uwagę zasługuje również fakt, że neurologopeda jest specjalistą, który zajmuje się pracą z osobami po różnego rodzaju wypadkach czy udarach, gdzie pojawiły się problemy z poprawnym mówieniem lub trudności z wymawianiem słów. Szeroko rozumiane zainteresowania logopedów skupiają się przede wszystkim na uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego.
Jak należy przygotować się do wizyty w gabinecie neurologopedy?
Wiele osób poszukuje również odpowiedzi na pytanie o jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do wizyty w gabinecie specjalisty? Otóż w tym przypadku należy pamiętać o zaledwie kilku najważniejszych kwestiach:
- zabranie ze sobą dokumentacji medycznej w tym m.in. przygotowanie książeczki zdrowia, a także wyników badania słuchu,
- osoby z wada wzroku powinny zabrać ze sobą okulary, a pacjenci z wadą słuchu – aparat słuchowy,
- stworzenie listy wszelkich niepokojących objawów – dzięki temu możliwe będzie rozwianie wszelkich obaw i wątpliwości.
Nieco inaczej powinni przygotować się dorośli, którzy wizytę umówili ze względu na swoją pociechę. Wówczas podczas wizyty w gabinecie neurologopedy należy przypomnieć sobie m.in. fakty związane z porodem, a także przebiegiem ciąży. Niezwykle ważna okaże się tu więc ilość punktów w skali Apgar, fakty takie jak np. pierwsze kroki czy próby siadania malucha, wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe występujące w rodzinie, sposób komunikacji z rówieśnikami, a także osobami z najbliższego otoczenia.
Kluczowym elementem związanym z rozpoczęciem terapii u neurologopedy jest czas, który niewątpliwie jest sprzymierzeńcem – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozpoczęcie terapii możliwie, jak najszybciej stwarza znacznie większe możliwości do tego, aby odbudować lub popracować nad połączeniem nerwowym. W przypadku, gdy problemy z poprawną wymową pojawiły się dopiero po wypadku lub udarze możliwe jest zapobieganie wszelkiego rodzaju nieprawidłowościom, które odpowiadają za upośledzenie poszczególnych funkcji.
Mimo że wizyta u neurologopedy może przysparzać sporo obaw – szczególnie w przypadku, gdy wizyta dotyczy pociechy – należy pamiętać o tym, jak olbrzymie znaczenie ma tu czas. Szybka reakcja pozwala na szybkie rozpoczęcie terapii. W tym przypadku czas ma olbrzymie znaczenie!