Łysienie to przypadłość dotykająca coraz większą liczbę kobiet, a także mężczyzn. Jej przyczyn może być wiele, Występowanie łysienia bardzo często przyczynia się do negatywnego samopoczucia i obniżenia samooceny. Osoby borykające się z łysieniem czują się mniej atrakcyjne. Gabinety medycyny estetycznej oferują szereg zabiegów, które mają zahamować wypadanie włosów. W celu dobrania odpowiedniej metody konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej mającym doświadczenie w leczeniu łysienia i wykonywania zabiegów zagęszczający włosy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wypadanie włosów może mieć różne przyczyny I to właśnie na ich podstawie dobierany jest odpowiedni plan leczenia.
Mezoterapia w walce z łysieniem i wypadaniem włosów
Dużą popularnością cieszy się mezoterapia pielęgnacyjna skóry głowy, a także peelingi. Obie metody mają na celu poprawę przyswajalności składników aktywnych, które są dostarczane w głąb skóry, a tym samym zmniejszają intensywność wypadania włosów. Godna uwagi jest również mezoterapia z wykorzystaniem osocza, która jest niezwykle skuteczna w leczeniu łysienia i zagęszczania włosów. Jeżeli zostanie wykonana odpowiednio wcześnie, może zapobiec konieczności przeszczepu włosów, natomiast w sytuacji, gdy pacjent jest już po tej procedurze, to również powinien zdecydować się na terapię osoczem, ponieważ ma ona korzystny wpływ na podtrzymanie przeszczepu. Do tego zabiegu wykorzystuje się osocze pozyskane z własnej krwi pacjenta. Preparat ten przyczynia się do stymulacji mieszków włosowych i pobudzenia procesu stopniowego zagęszczania włosów na leczonym obszarze skóry głowy. W leczeniu łysienia i wypadania włosów wykorzystuje się również mezoterapię z wykorzystaniem kompleksów odżywczych wzmacniających włosy i regenerujących skórę głowy. Preparatami, które znajdują zastosowanie są między innymi Dr Cyj, Hair Care, Hair XL. Zawarte w nich składniki, aminokwasy, kwas hialuronowy, peptydy mimietyczne silnie stymulują wzrost włosów.
Laser frakcyjny i przeszczep włosów
Skuteczną metodą do walki z łysieniem jest również wykorzystanie lasera frakcyjnego, którego celem jest wykonanie kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które przyczyniają się do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Wykorzystanie lasera powoduje wytworzenie mikrokanalików w skórze, które umożliwiają wprowadzenie odpowiednich leków w jej głębsze warstwy. Bardzo często wprowadza się osocze bogatopłytkowe pozyskane z własnej krwi pacjenta.
W przypadku pacjentów cierpiących na łysienie androgenowe można wykonać przeszczep włosów, który jest jednym z najbardziej inwazyjnych zabiegów i polega na pobraniu włosów z potylicznej części głowy, a następnie wszczepieniu ich w obszary objęte procesem łysienia. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem, że przeszczep może się nie przyjąć. Jego wykonania nie zaleca się pacjentom w zaawansowanym stadium łysienia androgenowego. W takich sytuacjach warto wykonać zabieg mezoterapii lub z użyciem lasera frakcyjnego.
Zanim pacjent zdecyduje się na wykonanie zabiegów medycyny estetycznej, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn nadmiernego wypadania włosów. Dopiero po diagnozie można udać się do gabinetu medycyny estetycznej w celu wykonania zabiegów profilaktycznych lub doraźnych działań skierowanych na łysienie.