Proces starzenia się skóry jest bardzo skomplikowany. W jego zakres nie wchodzi tylko samo pojawianie się zmarszczek, ale również szereg innych czynników, które sprawiają, że młoda i sprężysta dotąd skóra, zaczyna wyglądać coraz gorzej. Zmarszczki to zmora niemalże każdego, kto przekroczy 30 rok życia. U jednych pojawiają się szybciej, u innych później, ale bezwzględnie każdemu z nas kojarzą się z upływającym czasem i pogorszeniem wyglądu.
Proces starzenia się skóry
Starzenie się skóry to nie tylko zmarszczki, to również migrujące i zapadające się z wiekiem struktury twarzy. Codziennie marszczymy mięśnie na twarzy, mówimy, uśmiechamy się, okazujemy złość, zdziwienie i inne emocje. Żeby było to widać na naszej twarzy, musimy w odpowiedni sposób zadziałać mięśniami. Mięśnie na twarzy różnią się znacząco od tych, które znajdują się na ciele. Mięśnie ciała mają przyczepy do kości, mięśnie twarzy natomiast przyczepione są do skóry oraz do siebie nawzajem. Jeżeli więc marszczymy skórę, analogicznie oddziałujemy na mięśnie. Jeśli mięśnie marszczone są stale w taki sam sposób, dochodzi do zarysowania ich na skórze. Tak właśnie powstają zmarszczki, a jedynym, skutecznym sposobem na to, żeby unieruchomić i rozluźnić mięśnie, które zbytnio się zaciskają, jest botoks.
Inna sprawa dotyczy ogólnego wyglądu całej twarzy, czyli jej struktury, proporcji itd. Młoda twarz zawiera dużo tkanki podskórnej, tłuszcz wypełnia naszą twarz nadając jej właściwych proporcji, krągłości oraz młodego wyglądu. Z wiekiem jego ilość zmniejsza się, a twarz na skutek sił ciążenia, opada w dół. Pojawiają się zapadnięte policzki, tzw. chomiki, dolina łez oraz rozciągnięta skóra, która dodaje nam lat. Na takie zmiany botoks nie jest w stanie zbyt wiele zdziałać. Żeby powstrzymać migrację twarzy i ponownie ją wypełnić, należy zastosować sztuczne lub naturalne wypełniacze albo zacząć ćwiczyć mięśnie twarzy i dzięki temu rozbudować je tak, aby napięły skórę.
Botoks na zmarszczki – skuteczność
Skuteczność toksyny botulinowej jest bardzo wysoka. Potrafi ona w kilka chwil dosłownie rozprasować zmarszczki na naszej twarzy i sprawić, że cera będzie wyglądała na znacznie młodszą, niż jej w rzeczywistości. Jedyny minus tej metody to fakt, że botoks nie utrzymuje się w organizmie zbyt długo. Po kilku miesiącach rozkłada się i trzeba ponowić jego podanie. Dodatkowo wieloletnie podawanie botoksu może spowodować, że mięśnie twarzy stracą swoją naturalną sprężystość i w przypadku braku ponowienia aplikacji, twarz będzie wyglądała jeszcze gorzej, niż przed nią.
Powody powstawania zmarszczek
Do najważniejszych powodów powstawania zmarszczek, można zaliczyć:
- Rozbudowaną mimikę twarzy.
- Palenie papierosów.
- Wysuszenie skóry.
- Brak ochrony przeciwsłonecznej (kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne).
- Genetyczne uwarunkowania.
- Złą dietę i niezdrowy tryb życia.
Żeby opóźnić powstawanie zmarszczek, należałoby zadziałać na organizm kompleksowo, począwszy od właściwego odżywiania i ruchu, a na właściwej pielęgnacji skończywszy. Botoks powinien być stosowany w ostateczności, kiedy już nie jest możliwe naturalne usunięcie zmarszczek, które pojawiają się na naszej twarzy.