Zgaga jest dolegliwością, którą odczuwa wiele osób dorosłych. Jest ona objawem chorobowym polegającym na uczuciu bólu i pieczenia zlokalizowanego za mostkiem po środku klatki piersiowej i w nadbrzuszu. Bywa, że promieniuje aż do szyi i żuchwy. Przy takich dolegliwościach trzeba poczynić rozeznanie, czy dolegliwości nie są związane z sercem, gdyż przy zawale serca istnieją podobne dolegliwości.
Objawy zgagi
Gdy dokucza zgaga trudno jest skupić się na pracy, bo czuje się niemiłe a nawet bolesne palenie w przełyku, bo tak właśnie objawia się zgaga. Gdy dojdzie jeszcze do tego cofanie się soku żołądkowego, który jest kwaśny i również palący, to koszmar i człowiek na prawdę mocno cierpi. A taki refluks żołądkowo-przełykowy bardzo często zdarza się przy zgadze, choć może ona występować także w pojedynkę bez refluksu.
Zgaga daje się we znaki zwłaszcza osobom po czterdziestym roku życia, lecz bywa, że dokucza też ludziom jeszcze młodszym. Gdy dokucza chronicznie osobie młodej, to tym bardziej warto przeprowadzić badania endoskopowe. Gdy zaś pojawia się sporadycznie wystarczy wykluczyć z jadłospisu niektóre produkty. Przy czym każdy osobiście powinien zaobserwować, jakie produkty nie służą jego organizmowi i wywołują zgagę, gdyż nie ma uniwersalnej listy pokarmów sprzyjających zgadze.
Co wywołuje zgagę?
Zgagę wywołać może niewłaściwy sposób odżywania polegający na spożywaniu nieodpowiednich artykułów spożywczych, jak na przykład słodkich napojów gazowanych, słodyczy, dań przyprawionych ostrymi przyprawami, jak również tłustych produktów, owoców cytrusowych, soków.
Najczęściej na zgagę skarżą się osoby posiadające chory woreczek żółciowy, jak również ludzie posiadający owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, cierpiący na niestrawność, czy osoby z przepukliną przełykową lub ci, którzy zażywają antybiotyki lub leki posiadające w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Lecz zgaga może towarzyszyć także ludziom cierpiącym na zaburzenia psychonerwicowe, osobom nadużywającym alkoholu, kobietom ciężarnym, jak i osobom będącym nieustannie w napięciu nerwowym.
Sposoby leczenia zgagi
Dziś mamy wiele medykamentów dających ulgą przy zgadze. Wystarczy tylko zakupić je w aptece i mieć na stałe w swoim domu, bo zgaga często atakuje w nocy i dobrze jest mieć odpowiedni lek pod ręką. Leki na zgagę mają za zadanie zobojętnienie kwaśnej treści żołądkowej.
Są także domowe sposoby pomagające przezwyciężyć zgagą. Najważniejszą z nich jest unikanie pokarmów, które przyprawiają nas o zgagę. Bez restrykcyjnej diety nie da się wyeliminować zgagi, jeżeli ktoś ma do niej predyspozycje. Dieta przy zgadze i refluksie jest absolutnie najważniejsza. Nie wszystkie pokarmy szkodzą, lecz tylko niektóre i dlatego trzeba kategorycznie je usunąć ze swojego jadłospisu w przypadku tendencji do zgagi i refluksu, czyli cofania się soków żołądkowych. Inną metodą jest ułożenie podczas snu lub odpoczynku głowy wysoko na poduszce. Zgadze sprzyja także schylanie się, a więc kiedy tylko można trzeba tego unikać. Jak i spożywania pokarmów przed snem oraz zbyt dużych posiłków. Chwilową ulgę przy zgadze może przynieść napicie się mleka, lecz z podkreśleniem słowa chwilową, bo mleko nie usuwa całkowicie zgagi. Usuną ją dopiero leki neutralizujące kwas solny i leki zmniejszające wydzielinę żołądkową.