W dzisiejszych czasach wcale nietrudno o wadę postawy – duża ilość obowiązków w szkole i w domu, przesiadywanie przed komputerem, niewiele ruchu i niewłaściwa postawa to najprostszy przepis na skrzywienie kręgosłupa. Ponadto niektóre wady powstają idiopatycznie, czyli bez wyraźnej przyczyny. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie postawy naszego dziecka i konsultowanie wszelkich zmian u lekarza. Podstawowy test, który pozwoli nam ocenić kręgosłup naszego dziecka, można wykonać w domu – dowiedz się, jak to zrobić!
Proste plecy
Niewielu rodziców wie, że mogą samodzielnie sprawdzić w domu czy ich dziecko ma prawidłową postawę – mogą to sprawdzić gołym okiem, w zaledwie kilka minut. Pamiętajmy jednak, że domowy test nie wykryje wszystkich wad, szczególnie tych mniejszych, dlatego warto co jakiś czas pójść z dzieckiem na kontrolną wizytę do ortopedy. Dzięki wczesnej diagnostyce i rozpoczętej rehabilitacji niemal wszystkie wady można całkowicie wyleczyć. Ortopeda ponadto zwróci uwagę na inne nieprawidłowości a także udzieli praktycznych porad odnośnie kręgosłupa naszego dziecka, wykonywanych ćwiczeń itp. dlatego wizyty u niego powinny odbywać się regularnie. Natomiast opisywanym tutaj testem możemy niejako „pomóc” sobie by wstępnie ocenić postawę dziecka.
- Poprośmy dziecko aby stanęło przed nami tyłem, najlepiej w samej bieliźnie. Dziecko stara się stać idealnie prosto a my sprawdzamy czy jego ramiona i biodra są na tej samej wysokości. Jeśli któreś ramię albo biodro jest wyżej, pochyłe albo wypchnięte to znak, że dziecko ma wadę postawy i konieczna będzie wizyta u ortopedy. Kontrolujemy również łopatki – czy nie są odstające lub asymetryczne.
2. Następnie prosimy dziecko aby spróbowało dotknąć palców stóp bez zginania kolan. Obserwujemy linię kręgosłupa, możemy w tym celu przejechać delikatnie palcami po kręgosłupie dziecka. Linia, którą wyczuwamy, powinna być prosta. Każde skrzywienie to powód do niepokoju i konsultacji u ortopedy.
3. Prosimy dziecko o to, żeby stanęło do nas bokiem. Przyglądamy się uważnie – tutaj objawem wady postawy będą okrągłe plecy i wypięty brzuch.
Test na płaskostopie
Przeprowadzenie prostego testu na płaskostopie może być również świetną zabawą. Wystarczy przygotować farby i kartkę papieru. Malujemy dziecku podeszwy stóp farbkami a następnie prosimy, by odcisnęło stopy na kartce papieru. W ten sposób możemy porównać kształt stopy dziecka oraz zobaczyć, czy jest ona prawidłowo zbudowana i czy ma prawidłowy zarys podeszwy. Sprawdzamy również wygląd butów dziecka. W przypadku stopy płaskiej na kartce nie zobaczymy wyraźnego wcięcia po wewnętrznej stronie – jest to wada, która często występuje razem z koślawością kolan. Ponadto możemy dostrzec, że wewnętrzna strona podeszwy butów będzie mocniej starta. Jeżeli stopa jest wydrążona, to na kartce papieru będzie pusta w części środkowej – odbije się tylko przód stopy i pięta. Wada ta często występuje razem ze szpotawością kolan. Wówczas też możemy zauważyć wyraźnie bardziej startą zewnętrzną część podeszwy butów. W przypadku zauważenia nieprawidłowego odbicia śladów stóp, nierównomiernego ścierania podeszew butów albo innych niepokojących objawów, należy skontaktować się z ortopedą dziecięcym w celu wykonania specjalistycznych badań.