Cera trądzikowa jest wymagająca i potrzebuje odpowiednich kosmetyków, suplementów, a w wielu przypadkach leczenia dermatologicznego. Na pojawiające się na twarzy zmiany, poza gospodarką hormonalną, ma wpływ pogoda i temperatura, dieta, stres i używki. Warto mieć więc na uwadze, że walka z trądzikiem powinna odbywać się na kilku płaszczyznach aby wyciszyć wykwity i doprowadzić cerę do satysfakcjonującego wyglądu. Chociaż trądzik zazwyczaj objawia się w wieku dojrzewania, to zdarza się, że borykają się z nim także osoby dorosłe, a nawet niemowlęta.
Zaburzenia pracy gruczołów łojowych
Chociaż trądzik może pojawić się z wielu powodów w różnych etapach naszego życia, a dermatolodzy wyróżniają kilka jego odmian, to cechą wspólną tej choroby jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie sebum, które na twarzy objawia się w postaci czerwonych zmian skórnych, zazwyczaj z ropnymi wykwitami. Chociaż trądzik przysparza wielu kompleksów i nie pozwala cieszyć się naturalnym pięknem naszej cery, powinniśmy powstrzymać się od mechanicznego usuwania pryszczy, aby nie doprowadzić do powstawania blizn trądzikowych.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Mitem jest, że powstałe na cerze krostki, grudki, ropne wykwity i inne niedoskonałości powinniśmy wysuszyć. W codziennej pielęgnacji powinniśmy pamiętać o dogłębnym i dokładnym oczyszczeniu cery, normalizującym toniku, który zapobiega nadmiernemu świeceniu się cery, i o nawilżeniu, które przyniesie ukojenie dla skóry twarzy, a także wspomoże proces leczenia zmian trądzikowych. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny być lekkie, dostosowane do typu cery i jak najbardziej naturalne, dlatego warto unikać drogeryjnych nowości obiecujących niepowtarzalne efekty i skorzystać z rozwiązań aptecznych, które będą bezpieczne i bardziej skuteczne. Ważnym elementem w pielęgnacji cery trądzikowej są peelingi enzymatyczne, które złuszczają martwy naskórek, nie podrażniają cery, a dodatkowo ją oczyszczają. Kolejnym aspektem, na który powinny zwrócić uwagę osoby mające tendencję do trądziku jest codzienny makijaż. Używanie silnie kryjących podkładów, dodatkowych warstw pudru, bronzerów, rozświetlaczy czy róży zatyka pory. I chociaż przez chwilę nasza cera wygląda nieskazitelnie, to skutki używania zbyt dużej ilości kolorowych kosmetyków mogą objawiać się pogorszeniem stanu cery i pojawieniem się nowych „nieprzyjaciół”.
Suplementacja w przypadku cery trądzikowej
Suplementacja w leczeniu trądziku odgrywa bardzo istotną rolę, ponieważ wspomaga proces leczenia istniejących zmian skórnych, zapobiega powstawaniu nowych i reguluje wydzielanie sebum, a ponadto działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. W rankingu tabletek na trądzik https://medsense.pl/tabletki-na-tradzik-ranking/ znajdziemy kilka godnych uwagi produktów, które głównie z uwagi na swój naturalny skład powinny zainteresować każdego, kto boryka się ze zmianami trądzikowymi. Co więc znajdziemy w składzie tych suplementów diety? Oto kilka pozycji:
- Cynk – pierwiastek, który głównie dostaje się do naszego organizmu poprzez prawidłową dietę, a jego niedobory negatywnie wpływają na cerę. Odpowiedni poziom cynku pozwala na szybsze gojenie się ran, w tym również zmian trądzikowych.
- Witamina C – zwalcza wolne rodniki, odbudowuje skórę, wspomaga produkcję kolagenu
- Kolagen – nawilża, ujędrnia i dodaje elastyczności skórze
- Pokrzywa – wyciąg z pokrzywy odgrywa istotną rolę w suplementacji: przyspiesza regenerację, działa przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo, jest bogaty w witaminy i minerały
W zależności od produktu, skład suplementu będzie się od siebie różnił, nie mniej warto postawić na preparaty, które bogate są w witaminy i minerały oraz naturalne zioła i ekstrakty roślinne. Należy pamiętać, że im bardziej uboga w nieznanego pochodzenia składniki jest suplementacja, tym więcej dobra przyniesie i nie zaszkodzi naszemu organizmowi w codziennym funkcjonowaniu.