Nieestetyczny tłuszcz na brzuchu, to problem wielu kobiet. Bywa, że winowajcami są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu, ale zdarza się również, że mimo diety i ćwiczeń, tłuszcz z brzucha nie chce zniknąć. Jeszcze jakiś czas temu był to problem, którego nie dało się przeskoczyć, teraz na szczęście mamy na to sposób, jest nim liposukcja brzucha. Zabieg liposukcji brzucha nie powinien napawać strachem, na dzień dzisiejszy jest on bardzo bezpieczny i niemal nieinwazyjny.
Przed zabiegiem
Zabieg liposukcji brzucha poprzedzony jest wywiadem, podczas którego lekarz uzyskuje od pacjenta wszystkie, niezbędne informacje. Musi określić jego stan zdrowia, zawartość oraz lokalizację tkanki tłuszczowej, zlecić wykonanie niezbędnych badań oraz wysłuchać oczekiwań pacjenta. Jeżeli okaże się, że dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu, wyznaczana jest jego data, a pacjent oczekuje na swoją kolej.
Tuż przed zabiegiem pacjent zostaje poddany znieczuleniu. Zazwyczaj jest to znieczulenie miejscowe, rzadziej ogólne. Kiedy pacjent jest już znieczulony, lekarz przeprowadza niezbędne cięcia bądź też nakłuwa skórę w odpowiednich miejscach. Ma to na celu ułatwienie dostania się do pokładów tkanki tłuszczowej, które mają zostać usunięte.
Podczas zabiegu
Zabieg liposukcji brzucha nie jest bolesny. Jeżeli komuś wydaje się, że może to być traumatyczne przeżycie, całkowicie się myli. Dzisiejsza medycyna tak dobiera metody i środki, żeby przebieg operacji nie był dla pacjenta czymś trudnym, a wręcz przeciwnie, żeby czuł się on podczas jego trwania dobrze. W tle słychać przyjemną muzykę i rozmowy lekarzy oraz personelu medycznego, a pacjent leży w profesjonalnej, dobrze wyposażonej sali i wie, że już za jakiś czas będzie szczuplejszy. Lekarz podczas zabiegu stara się, żeby cięcia, jakie wykonuje, były jak najmniejsze oraz prowadzone tak, aby ewentualne blizny nie były widoczne. Jeżeli trafimy do profesjonalnej kliniki, możemy mieć pewność, że wszystko będzie tak, jakbyśmy chcieli, żeby było. Zabieg w zależności od jego zakresu, trwa ok.1,5 – 2 godziny i może być połączony z zabiegiem plastyki brzucha.
Po wykonanym zabiegu
W momencie, kiedy zabieg odsysania tłuszczu z brzucha dobiegł końcowi, na rany zakładane są opatrunki lub ewentualnie specjalne dreny, które ułatwiają odchodzenie krwi i płynów limfatycznych. Następnie pacjent zobligowany jest do włożenia specjalnej, uciskowej odzieży, która stabilizuje skórę i pozwala się jej „wstąpić” na właściwie miejsce tak, aby nie było widać obwiśnięć.
Pacjent może udać się do domu jeszcze tego samego dnia, w którym wykonywany był zabieg, chyba, że połączony był on z plastyką powłok brzusznych i wycięciem nadmiaru skóry. Jeżeli tak, pacjent zostaje z klinice jeszcze przez minimum dobę po zabiegu. Do pełnej aktywności wrócić może po ok. tygodniu, dwóch, a do zwykłej aktywności już po 1-2 dniach (z wyłączeniem plastyki brzucha, gdzie powrót do formy trwa ok. miesiąca). Efekt widoczny jest natychmiast, tego samego dnia po zabiegu.