Uzależnienie od alkoholu to błędne koło, które trudno przerwać i w które łatwo wpaść. Alkoholizm jest objawem choroby alkoholowej. Charakteryzuje się on przedłużającym się stanem upojenia alkoholowego. Jak alkoholik może wyjść z ciągu alkoholowego? Jak odtruć organizm po zakończeniu ciągu alkoholowego? Jak ktoś może wyjść z nałogu picia? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Co to jest przedawkowanie alkoholu?
Binge alkoholowy to ciągły stan upojenia alkoholowego spowodowany nadużywaniem alkoholu. Zwykle dotyka on osoby uzależnione od alkoholu. Może również wystąpić u osób bez problemu alkoholowego. Jest to znak ostrzegawczy, że należy zaprzestać picia alkoholu na pewien czas, aby uniknąć poważniejszego problemu, takiego jak zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Podczas upojenia alkoholowego często występują nieprzyjemne objawy somatyczne (zespół odstawienia). Aby złagodzić te objawy lub ich uniknąć, alkoholik może sięgnąć po napoje alkoholowe. Uzależnienie od alkoholu to utrata kontroli nad własnym życiem, która może prowadzić do dolegliwości fizycznych, a także do utraty pracy, związków i innych celów życiowych. Jedynym celem jest spożycie kolejnej dawki.
Jak długo trwa uzależnienie od alkoholu?
Przeciąg alkoholowy – definiuje się go jako picie alkoholu przez więcej niż dwa dni z rzędu. Jest to minimalny czas, którego potrzebujemy, aby zdefiniować ciąg alkoholowy. Jaki jest maksymalny czas? Wszystko zależy od danej osoby, nasilenia choroby alkoholowej i organizmu. Ciąg alkoholowy może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, a nawet lat. Należy pamiętać, że im dłuższy jest ciąg alkoholowy, tym trudniej jest go przerwać. Im dłużej osoba uzależniona pozostaje w pętli alkoholowej, tym więcej nieprzyjemnych objawów będzie pojawiać się w jej organizmie. Nagłe zaprzestanie lub zmniejszenie stężenia alkoholu w organizmie wiąże się z gorszym samopoczuciem i innymi skutkami ubocznymi.
Jak rozpoznać, że wypiłeś alkohol? Oto objawy
Binge alkoholowy charakteryzuje się nadmiernym spożyciem alkoholu w ciągu kilku dni (ponad 48 godzin) lub stałym stanem upojenia alkoholowego. Jak rozpoznać upojenie alkoholowe u siebie lub u bliskiej osoby? Zwróć uwagę na objawy zespołu abstynencyjnego.
Alkoholizm – oznaki i objawy
- głód alkoholowy (niekontrolowana chęć picia)
- trzęsienie się ciała
- podwyższone ciśnienie krwi
- nudności, wymioty,
- bóle głowy i/lub brzucha
- pocenie się,
- drażliwość, niepokój, agresja,
- delirium tremens.
Skutki alkoholizmu
Nadmierne spożywanie alkoholu może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i fizycznego.
Ciąg alkoholowy – fizyczne (somatyczne), skutki
- uszkodzenia narządów wewnętrznych (marskość i stłuszczenie wątroby, kardiomiopatia alkoholowa i choroba trzustki; uszkodzenia mózgu);
- nadciśnienie tętnicze,
- refluks,
- stany zapalne w organizmie
Ciąg alkoholowy – skutki psychologiczne (emocjonalne)
- obłęd alkoholowy (alias syndrom Otella),
- problemy z pamięcią (zaciemnienia i halucynacje, halucynacje, halucynacje)
- lęk, depresja,
- niska jakość snu
- problemy w życiu prywatnym, w biurze i w kontaktach z innymi.
Depresja alkoholowa – objawy i leczenie – czytaj więcej na https://alkoholizmkatowice.pl/blog/depresja-alkoholowa-objawy-i-leczenie/adde_qzsr
Nadużywanie alkoholu przez jednego członka rodziny może być niebezpieczne dla jego bliskich. Współuzależnienie od alkoholu oznacza stan nieprzystosowania do alkoholizmu w rodzinie. Ponieważ cała uwaga i skupienie skupiają się na alkoholiku, osoba współuzależniona może nie zdawać sobie sprawy z tego, że sama jest dotknięta tym problemem.
Ciąg alkoholowy – Chociaż zdarza się to rzadko, możliwa jest śmierć z powodu ciągu. Najbardziej narażone są osoby z chorobami wątroby, trzustki lub serca, które piły przez dłuższy czas.
Jak widać, zarówno choroba alkoholowa, jak i choroba alkoholowa mają wiele skutków ubocznych, które wpływają na zdrowie osoby uzależnionej, a także na zdrowie jej bliskich. Rozpoznanie oznak i objawów alkoholizmu może pomóc w przerwaniu ciągu alkoholowego. Można też udać się na psychoterapię indywidualną, rodzinną lub grupową.
Jak pozbyć się uzależnienia od alkoholu?
Przerwanie nałogu picia w domu jest niebezpieczne i grozi powikłaniami, które mogą doprowadzić do śmierci osoby uzależnionej.
Mogą wystąpić następujące zaburzenia:
- delirium tremens,
- nagły ból głowy,
- tachykardia,
- epilepsja alkoholowa
Zawał serca i inne związane z nim problemy
Jak pomóc bliskiej osobie, która pije alkohol Detoksykacja jest najlepszym sposobem na wyjście z tej sytuacji. Organizm musi zostać poddany detoksykacji. Odbywa się to w klinice lub specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Detoks powinien trwać co najmniej 48 godzin, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność. Leczenie alkoholizmu może być prowadzone w ośrodku zamkniętym. Może ono trwać kilka tygodni. Każdy pacjent znajduje się pod opieką lekarza, jego organizm zdrowieje, a psychoterapeuci pomagają w ustaleniu przyczyny problemu i wyjściu z niego.
Istnieją również szybkie detoksy, które można przeprowadzić jednorazowo. Należy jednak pamiętać, że jest to detoksykacja organizmu z pozostałości płynu etylowego. Alkoholizm jest chorobą psychiczną i wymaga samozaparcia oraz dużo czasu.
Jakie są najlepsze leki na ciąg alkoholowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed przywiezieniem pacjenta do kliniki należy pić dużo wody. Lekarze przeprowadzą badania i podłączą go do kroplówki. Lekarz przepisze wszystkie leki na detoks, zarówno w trakcie, jak i po nim.
Wyzdrowienie z ciągu alkoholowego NIE oznacza, że jesteś wolny od choroby alkoholowej. Nawrót choroby jest częstym skutkiem ciągów alkoholowych. Oznacza to, że należy jak najszybciej podjąć leczenie alkoholizmu. Osoba uzależniona powinna podjąć tę decyzję, ponieważ jej gotowość i siła będą najważniejszym czynnikiem w procesie leczenia. Najlepszym sposobem leczenia jest psychoterapia.